Previous Standings

2015  –  2016

2017 Men’s Buckeye Cut – Wintersville, OH (September 2017)

1st: Andy Blanchard
2nd: Mark Elick
3rd: Bill LaRue
4th: Chris Warden
5th: Tanner Elick
6th: L.T. Wright – Sponsored by  LTWK
7th: Mike Henninger – Sponsored by  LTWK

By Level:

Overall: Andy Blanchard
Red 1st: Mark Elick
Red 2nd: Chris Warden
Red 3rd: L.T. Wright – Sponsored by LTWK

White 1st:Tanner Elick
White 2nd: Mike Henninger – Sponsored by LTWK

2018 Women’s Buckeye Cut – Wintersville, OH (September 2017)

1st: Nicole Warden – Sponsored by LTWK
2nd: Jessi Elias
3rd: Alicia LaRue

Mid Tennessee Cut – Fairview, TN (2017)

1st White: David Barnes
2nd White: Ben Props
3rd White: Josh Reese

Overall Results:

1. Christopher Berry
2. Gary Bond
3. James Clifton
4. Donavon Phillips
5. David Barnes
6. Ben Propst
7. Josh Reese
8. Steven Klein
9. Robyn Berry
10. Jo Carothers

Keystone Cut – Meadville, PA (2017)

Overall Results:
1st: James Clifton – Sponsored by Spyderco
2nd: Dan Keffeler – Sponsored by Peter’s Heat Treating, Inc.
3rd: Chris Berry
4th: Dwayne Unger
5th: Andy Blanchard
6th: Donavon Phillips – Sponsored by Spyderco
7th: Bill LaRue
8th: David Barnes
9th: Brad Stallsmith – Sponsored by Peter’s Heat Treating, Inc.
10th: Tanner Elick
11th: LT Wright – Sponsored by LTWK
12th: Mark Elick
13th: Josh Reese
14th: Luke Stallsmith – Sponsored by
Peter’s Heat Treating, Inc.
15th: Scott Gossman


By Level: 


Overall: James Clifton – Sponsored by Spyderco
Red 1st: Dan Keffeler
Red 2nd: Chris Berry
Red 3rd: Andy Blanchard


White 1st: Dwayne Unger
White 2nd: David Barnes
White 3rd: Tanner Elick 

Pittsburgh Cut – Pittsburgh, PA (2017)

Women’s Results:
Overall: Alicia LaRue
1st: Nicole Warden
2nd: Jo Carothers

Men’s Results:
Overall: David Barnes
1st Red: Andy Blanchard
2nd Red: Christopher Warden
3rd Red: Bill LaRue

1st White: Dwayne Unger
2nd White: Scott Gossman

Overall Results:
1st: David Barnes
2nd: Andy Blanchard
3rd: Christopher Warden
4th: Dwayne Unger
5th: Bill LaRue
6th: Scott Gossman

Warren Osborne School and Comp – (2017)

Men’s Results:
Overall: James Clifton – Sponsored by Spyderco
1st Red: Donavon Phillips – Sponsored by Spyderco
2nd Red: Gary Bond
3rd Red: Mike Eubanks

1st White: Christopher Berry
2nd White: Jonathan Burton
3rd White: Hunter Eubanks

Women’s Results:

Overall: Krystal McMillion – Sponsored by Jantz Supply
1st: Kenda Speaks – Sponsored by Jantz Supply
2nd: Terri Lynn – Sponsored by Jantz Supply

Overall Results Men:
1st: James Clifton – Sponsored by Spyderco
2nd: Donavon Phillips – Sponsored by
Spyderco
3rd: Gary Bond
4th: Christopher Berry
5th: Mike Eubanks
6th: Jonathan Burton
7th: Hunter Eubanks
8th: Dennis Mashburn
9th: James McMillion

Overall Results Women:
1st: Krystal McMillion – Sponsored by Jantz Supply
2nd: Kenda Speaks – Sponsored by Jantz Supply
3rd: Terri Lynn – Sponsored by Jantz Supply

World Competition – Atlanta, GA (June 2017)

Overall Results – Men

1st James Clifton
2nd Dan Keffeler Sponsored by Peter’s Heat Treating, Inc.
3rd Donavon Phillips Sponsored by Spyderco
4th Andy Blanchard
5th Gary Bond
6th Christopher Berry
7th Christopher Warden
8th Josh Reese
9th Brad Stallsmith
10th Mike Eubanks

Overall Results – Women

1st Nicole Warden Sponsored by LTWK
2nd Alicia LaRue
3rd Terri Lynn
4th Shanna Kemp
5th Kenda Speaks

National Competition – April 2017

Overall Results – Men

1st: Dan Keffeler – Sponsored by Peter’s Heat Treating, Inc.
2nd: James Clifton
3rd: Donavon Phillips – Sponsored by Spyderco
4th: Gary Bond
5th: Christopher Berry
6th: Christopher Warden – Sponsored by LT Wright Knives
7th: Jo Smith
8th: Mike Eubanks
9th: Andy Blanchard
10th: Josh Reese
11th: Brad Stallsmith – Sponsored by Peter’s Heat Treating, Inc.
12th: Bill LaRue – Sponsored by LTWK
Overall Winner: Dan Keffeler – Sponsored by Peter’s Heat Treating, Inc.
1st Red: James Clifton
2nd Red: Donavon Phillips – Sponsored by Spyderco
3rd Red: Gary Bond
1st White: Christopher Berry
2nd White: Jo Smith
3rd White: Josh Reese

Overall Results -Women

Overall Winner:  Nicole Warden – Sponsored by LTWK
1st: Alicia LaRue –  Sponsored by LTWK
2nd: Terri Lynn
3rd: Shanna Kemp
4th: Kenda Speaks

Pittsburgh Competition – Pittsburgh, PA (March 2017)

Overall Results

1st: Christopher Warden – Sponsored by LTWK
2nd: Mark Elick
3rd: Bill LaRue – Sponsored by LTWK
4th: LT Wright – Sponsored by LTWK
5th: Andy Blanchard
6th: Nicole Warden – Sponsored by LTWK
7th: Jessi Elias
8th: Alicia LaRue – Sponsored by LTWK

Overall

Winner Christopher Warden – Sponsored by LTWK
1st Red:  Mark Elick
2nd Red:  Bill LaRue – Sponsored by LTWK
3rd Red: LT Wright – Sponsored by LTWK

1st White:  Nicole Warden – Sponsored by LTWK
2nd White: Jessi Elias
3rd White: Alicia LaRue – Sponsored by LTWK

Mid-Atlantic School and Competition –  (March 2017)

Overall

Donavon Phillips – Sponsored by Spyderco<
Dan Keffeler – Sponsored by  Peter’s Heat Treating, Inc.
Christopher Berry
Bill LaRue – Sponsored by  LTWK
Brad Stallsmith – Sponsored by  Peter’s Heat Treating, Inc.
John Ralston
Christopher Warden – Sponsored by  LTWK
Dwayne Unger
Glenn Smit
Scott Gossman
Luke Stallsmith – Sponsored by  Peter’s Heat Treating, Inc.
Nicole Warden – Sponsored by  LTWK
Alicia LaRue – Sponsored by LTWK

Overall Winner:  Donavon Phillips
1st Red: Dan Keffeler
2nd Red: Bill LaRue
3rd Red: Brad Stallsmith

1st White: Christopher Berry
2nd White: John Ralston
3rd White: Dwayne Unger

H & H Competition – Oklahoma City, OK (March 2017)

1st: Gary Bond
2nd: Jo Smith
3rd: Mike Eubanks
4th: Scott Devanna
5th: Daniel Coldiron
6th: Keven John
7th: Terri Lynn
8th: Shanna Kemp
9th: Kenda Speaks

Overall: Gary Bond
Red level:
  1st: Mike Eubanks
  2nd: Scott Devanna

White:
  1st: Jo Smith
  2nd: Daniel Coldiron
  3rd: Keven John

Mid Tennessee Comp – Fairview, TN (January 2017)

1st: Donavon Phillips – Sponsored by Spyderco
2nd: James Clifton
3rd: Gary Bond
4th: Christopher Berry
5th: Josh Reese
6th: Jo Smith

Overall: Donavon Phillips
Red level:
  1st: James Clifton
  2nd: Gary Bond

White:
  1st: Christopher Berry
  2nd: Josh Reese
  3rd: Jo Smith